Sep 01, 2026 Остави съобщение

Тръба Hastelloy C22 (UNS N06022): химия, данни за корозия и кога бие C276|HT ТРЪБА

Купувач от германски химически завод ни изпрати RFQ миналия месец с бележка, която започна дълъг разговор: „Винаги сме определяли C276 за нашите киселинни линии, но нашият консултант по корозия казва, че C22 е по-добрият избор за тази услуга. Той вероятно е прав, но никой от нашия екип всъщност не е използвал C22 под формата на тръба. Можете ли да ни обясните защо?“

 

Този въпрос - "защо C22 и кога?" - се появява по-често, отколкото повечето доставчици признават.Hastelloy C276е никелова сплав по подразбиране за агресивни химически услуги в продължение на десетилетия и има основателни причини. Но C22 не е маркетингов ъпгрейд. Това е различна химия, предназначена за различни условия на работа, и в правилната среда превъзхожда C276 с измерима разлика. В грешна среда, уточняването губи пари.

 

Тази статия отговаря на осемте въпроса, които купувачите всъщност задават, когато обмислятТръба от сплав C22за първи път - химия, данни за корозия, като-производителност при заваряване, размери, цена и кога вместо това да останете с C276. Всички продукти, без пълнител.

Продуктови форми

Бар и прът

Плоча и лист

Намотка и лента

Тръби и тръби

Монтаж: фланец, тройник, коляно, редуктор и др.

Коване: пръстен, вал, кръг, блок и др.

Hastelloy C22 seamless pipe bundle UNS N06022 ASTM B622 solution annealed

В1: Винаги сме използвали C276. Защо да преминем към C22?

защотоHastelloy C22има повече хром, а C276 има повече молибден и тази разлика има значение, когато вашата услуга е окисляване или смесено-окисляване-редуциране, а не чисто редуциране.

 

C276 е проектиран за гореща солна киселина, мокър хлор и силно редуциращи условия - среди, където молибденът върши тежката работа. C22 е проектиран по-късно с различен баланс: повече хром за окислителна среда, малко по-малко молибден, но все пак значителен, и металургична настройка, която прави зоната, засегната от топлината-на заваряване, много по-устойчива на междукристална атака.

 

Ако вашата услуга е концентрирана HCl при температура, C276 все още е правилният отговор. Ако услугата ви включва окислителни киселини, смесени киселинни потоци, суспензии за десулфуризация на димни газове или полеви-заварени тръби, които не могат да бъдат закалени след-разтвор за заваряване, C22 печели своята премия - и премията не е малка.

 

В2: Какво всъщност е различното в химията?

Композиционната таблица разказва историята. Числата, които имат значение, са хром и молибден - и те се движат в противоположни посоки между двата класа.

елемент C22 (UNS N06022) C276 (UNS N10276) Какво означава разликата
хром 20.0 – 22.5 14.5 – 16.5 C22 има ~37% повече Cr → по-силен пасивен филм в окислителната среда
Молибден 12.5 – 14.5 15.0 – 17.0 C276 има ~18% повече Mo → по-добър при редуциране на киселини
Волфрам 2.5 – 3.5 3.0 – 4.5 подобни; и двете използват W за устойчивост на питинг
въглерод По-малко или равно на 0,015 По-малко или равно на 0,010 И двете ниски; C276 малко по-ниско
Желязо 2.0 – 6.0 4.0 – 7.0 C22 малко по-ниско
никел Баланс Баланс Същата база
PREN (изчислен) ~ 65 ~ 69 C276 има еквивалент на по-висока устойчивост на питинг

Увеличението на хрома в C22 не е нарастващо -, а е 37% скок спрямо C276. Това е, което дава предимството на C22 при окислителни киселини, мокър хлор с окислителни примеси и смесени-киселинни процесни потоци, където химията не се редуцира чисто. Намаляването на молибдена е реално, но умерено - C22 все още носи 12,5–14,5% Mo, което е повече от повечето никелови сплави. Нетният ефект: Alloy C22 жертва малка част от намаляващата-киселинна ефективност, за да получи голяма част от окислителната и смесена-ефективност в околната среда.

 

Q3: Колко по-добър е C22 при окисляване? Дай ми числа.

Това е въпросът, който повечето страници на доставчици избягват, защото нямат данни за скоростта на корозия. Ето го.

Съответният тест за устойчивост на междукристална корозия в Ni-Cr-Mo сплави е ASTM G28. Метод А използва кипяща железен сулфат-сярна киселина (окисляваща тестова среда), а метод Б използва кипящ железен хлорид-солна киселина (по-агресивен, тества устойчивост както на питинг, така и на междугранулна устойчивост).

Тест ASTM G28 C22 Скорост на корозия (mm/год) C276 Скорост на корозия (mm/год) Тълкуване
Метод А (окислителна среда) ~ 0.30 ~ 0.50 – 0.60 C22 е ~40% по-нисък → по-добра окислителна-средна устойчивост
Метод B (агресивен смесен) ~ 3.0 ~ 3.5 – 4.0 C22 е малко по-добър при смесени условия
ASTM G48 Метод A (питинг, CPT) ~ 105 – 115 градуса ~ 115 – 125 градуса C276 има малко по-висок CPT → незначително по-добър чист питинг
ASTM G48 Метод B (цепнатина, CCT) ~ 75 – 85 градуса ~ 70 – 80 градуса C22 има малко по-висока CCT → незначително по-добра в условия на пукнатини

 

Числата за питинг на G48 може да ви изненадат: C276 има малко по-висока критична температура на питинг от C22, защото по-високото съдържание на молибден и волфрам в C276 повишава PREN до ~69 срещу ~65 на C22. Но числата на G28 метод A разказват другата половина на историята - в окислителна тестова среда C22 корозира ~40% по-малко от C276. Това е предимството на хрома в действие.

 

Практическият извод за тръбата: ако вашата линия пренася окисляващи киселини (азотна, хромна, железен хлорид с окислители) или смесени процесни потоци, където химията варира между окисляване и редуциране, предимството на G28A на C22 се изразява в по-дълъг експлоатационен живот. Ако вашата линия носи концентрирана HCl, по-високото съдържание на PREN и Mo на C276 печели.

 

В4: Какво ще кажете за-производителността при заваряване? Не можем да публикуваме-заваръчно отгряване на място.

Това е мястото, където C22 се отделя от C276 за тръбопроводи и това е единствената най-честа причина, поради която виждаме купувачите да надграждат.

И C22, и C276 са сплави с ниско-въглерод, които не изискват термична обработка след-заваряване поради причини за утаяване на карбид. Разликата е в устойчивостта на корозия в засегнатата от топлина -зона (HAZ). C276, когато е заварен, може да образува тясна лента от карбид и интерметални утайки по границите на зърната в HAZ. Тази лента е податлива на междукристална атака в агресивни среди - проблем, който не се проявява при тестване на неблагородни метали, но се проявява при експлоатация, обикновено при заваръчния шев.

 

C22 е химически-разработен, за да потисне тези утайки от HAZ. Резултатът е измерим: публикуваните данни за C22 в силно замърсени с хлорид-смесени-киселинни среди (типични условия на FGD) показват нива на корозия в HAZ от 0,04 – 0,07 mm/годишно -, които по същество съответстват на основния метал. C276 при същите условия показва нива на HAZ 2 – 3 пъти по-високи от основния си метал.

 

За-заварени тръбни макари -, където не можете да поставите комплекта в пещ за отгряване в разтвор -, това е решаващият фактор. Немски химически завод, работещ със смесени-киселинни производствени линии през тръбен стелаж, не може лесно след-заваръчно отгряване на 6-инчов полеви заваръчен шев. C22 ви позволява да прескочите тази стъпка с увереност.Сплав C276в същата ситуация се нуждае или от квалифициран WPS с много строг контрол на входящата топлина, или отгряване на разтвор след -заваряване, което може да е физически невъзможно.

 

Ето защо консултантът по корозия на купувача препоръча C22: тяхната услуга е поток от смесена окисляваща-редуцираща киселина, а тръбопроводите им са -заварени макари в съществуващ завод. C276 би работил, но предимството на HAZ на C22 премахва режим на повреда, който е причинил течове в техните по-стари линии C276.

 

Q5: C22 струва ли повече? Колко повече?

да C22 обикновено носи 10 – 15% надбавка спрямо C276 при тръби с малък-диаметър (NPS 1/2" – 4"), стеснявайки се до 5 – 10% при по-големи размери. Премията идва от два източника: малко по-нисък производствен обем (C276 има по-широка пазарна наличност) и по-високото съдържание на хром.

 

Но цената на материала е само част от уравнението на инсталираните разходи. Ако C22 елиминира необходимото отгряване след -разтвор за заваряване - и за-заварени макари в съществуващ завод, това често го прави - спестяванията на производствени разходи могат да надхвърлят премията за материал. Отгряването на-разтвора след заваряване върху тръбна макара означава време в пещта, транспорт и въздействие върху графика. Пропускането му, защото HAZ на C22 не се нуждае от него, е мястото, където са истинските пари.

 

Обратното също е вярно: ако вашата услуга е чисто редуцираща и C276 се справя с това при по-ниски разходи за материали с еквивалентна производителност, надграждането до C22 е харчене на пари за химия, която няма да използвате. Решението трябва да се ръководи от условията на експлоатация, а не от името на сплавта.

 

Q6: Какви размери и форми всъщност мога да поръчам?

Тръбата C22 се предлага в същите форми и стандарти катоC276- спецификациите на ASTM покриват еднакво и двата класа.

Форма Стандартен Типичен диапазон
Безшевна тръба ASTM B622 / ASME SB622 NPS 1/2" – 24" (DN15 – 600), Sch 5S – XXS
Заварена тръба ASTM B619 / ASME SB619 По-големи диаметри, клас 1 или клас 2
Заварена тръба ASTM B626 / ASME SB626 Топлообменник и измервателна тръба
Нарязани дължини - Произволно (3 – 7 m) или фиксирано към чертеж, гладко или скосено по ASME B16.25

Повечето запитвания, които обработваме, са за безшевни тръби ASTM B622 в NPS 1/2" до 6", Sch 40S и 80S, закалени с разтвор. За топлообменници в окислителна или смесена{7}}киселина тръба ASTM B626 е обичайната-използване. Ако вашият чертеж препраща към ASME код, посочете версията SB (SB622 / SB619).

Добавъчният метал за заваряване C22 е ERNiCrMo-10 (AWS A5.14). Не използвайте пълнител C276 (ERNiCrMo-4) върху неблагороден метал C22 - химичното несъответствие обезсмисля предимството на HAZ, за което плащате.

 

В7: Кога трябва да остана с C276 вместо да надграждам?

Да знаете кога да не надграждате струва повече от всяка отстъпка. Останете с C276, когато:

Услугата е концентрирана солна киселина при повишена температура.По-високото съдържание на молибден в C276 (15–17%) му дава предимство в чистата редуцираща киселина. C22 е адекватен, но не оптимален тук.

Услугата е чисто редуцираща, без окислителни екскурзии.Ако технологичният поток никога не се колебае в окисляване, предимството на C22 относно хрома е неизползвано.

Нуждаете се от максимална устойчивост на питинг в чист хлорид.PREN (~69) на C276 е по-висок от C22 (~65). Само за питинг с морска вода, C276 има маргинален ръб -, въпреки че на практика и двете са значително над-определени за тръба за морска вода.

Наличността и времето за изпълнение са критични.C276 има по-широк глобален запас. Ако графикът на проекта не може да чака мелничен валяк C22, C276 е прагматичният избор.

Заменяте раздел в съществуващ ред C276.Различни метални заварки между C22 и C276 са възможни, но за подобен-за-подобен заместител, съпоставянето на съществуващия материал е по-лесно.

Ако никое от тези условия не е приложимо и вашата услуга включва окислителни киселини, смесени потоци или -заварени макари, C22 е честната инженерна препоръка.

 

Q8: Как да проверя, че получавам истински C22?

Три проверки при доставка, същите като за C276, но с различни целеви номера:

MTR състав.Потвърдете Cr 20,0–22,5%, Mo 12,5–14,5%, W 2,5–3,5%, C По-малко или равно на 0,015%. Сертификат, показващ 16% хром, е C276, а не C22 -, това е най-често срещаният проблем със замяната, тъй като двата вида изглеждат идентични физически.

PMI (XRF).Ръчното тестване на партидата трябва да потвърди отпечатъка Cr/Mo. C22 отчита забележимо по-високо съдържание на хром от C276 - разликата е ясна на калибриран инструмент.

ASTM G28 Метод A сертификат.За критично обслужване поискайте скоростта на корозия G28A в сертификата. Стойност около 0,3 mm/година е в съответствие с правилно закален C22. Стойност над 0,6 mm/год предполага или грешна топлинна обработка, или грешен материал.

 

ЧЗВ

Hastelloy C22 по-добър ли е от C276?

Нито едно от двете не е универсално по-добро. C22 е по-добър при окисляване и смесено-окисляване-редуциране и при-заварени изделия. C276 е по-добър при работа с чиста редуцираща киселина и има незначително по-висока устойчивост на питинг. Правилният въпрос е "кой отговаря на моята услуга?"

 

можетръба C22да се използва в морска вода?

Да - и C22, и C276 са изключителни в морска вода. C22 има незначително по-висока критична температура на пукнатините, което има значение при фланцовите съединения и зоните под -отлагане. За повечето тръби за морска вода всяка от двете сплави е повече от достатъчна и изборът се определя от вторичното химическо обслужване и наличността.

 

Тръбата C22 изисква ли топлинна-обработка след заваряване?

№ C22 е предназначен за -заварени работи - неговата химия потиска утаяването на HAZ, което засяга C276. Това е една от основните причини купувачите да надстроят от C276 до C22 за-заварени тръбни макари.

 

Каква е максималната работна температура за тръба C22?

За корозионно обслужване, приблизително 650 градуса. Над това се утаяват вторични фази и устойчивостта на корозия пада. За проектиране на налягането проверете допустимите напрежения на ASME, раздел II, част D при вашата проектна температура.

 

Какъв добавъчен метал да използвам за заваряване на тръба C22?

ERNiCrMo-10 (AWS A5.14). Не използвайте пълнител C276 (ERNiCrMo-4) върху C22 -, несъответствието на химическия състав намалява корозионната устойчивост на HAZ при заваряване, за която плащате.

 

Обмисляте ли тръба C22 за оксидираща, смесена-киселина или полево-заваряване?

Консумативи на HUITONGHastelloy C22(UNS N06022, 2.4602) безшевна и заварена тръба по ASTM B622/B619 с EN 10204 3.1/3.2 MTC, PMI проверка и сертификати ASTM G28 при поискване. Изпратете вашия списък с размери и условия за обслужване наmarket@htpipe.comили WhatsApp+86-19339900201- и ако C276 е по-подходящ за вашата услуга, ние ще ви кажем, преди да платите за надграждане, от което не се нуждаете.

Свържете се сега

 

 

Изпрати запитване

whatsapp

Телефон

Имейл

Запитване